Środowisko testowe

Jak możemy Ci pomóc?

Szukanie wg kategorii

Czy moja przesyłka jest niestandardowa? Przykłady paczek niestandardowych

Jeśli uważasz, że Twoja przesyłka jest standardowa, upewnij się czy przewoźnik będzie tego samego zdania. Wbrew pozorom, mianem przesyłek niestandardowych nie określa się wyłącznie bardzo nietypowych i rzadko spotykanych paczek. Dla firm kurierskich przesyłką niestandową jest paczka, która nie może być poddana sortowaniu maszynowemu.

Wszystkie odebrane przesyłki trafiają do sortowni, w której są rozdzielane na poszczególne lokalizacje za pomocą specjalnego sortera. Proces ten jest mocno zautomatyzowany i stale monitorowany. Przesyłki, które z uwagi na swoje cechy nie mogą trafić na taśmy i tzw. ześlizgi sortera, muszą być sortowane ręcznie. Obsługa sortowni nie może bowiem ryzykować, że którakolwiek z przesyłek utknie i wstrzyma proces sortu tysięcy przesyłek na godzinę. 

Dla przewoźników przesyłki są zatem najczęściej niestandardowe ze względu na:

 
 


1. KSZTAŁT

 

Przesyłki o kształcie kulistym, owalnym, cylindrycznym mogą się turlać i przez to nie podjechać do góry na taśmie lub staczać się z niej i zderzać z innymi przesyłkami. Paczki o nieregularnych krawędziach lub nawet minimalnie wystających elementach mogą się zahaczyć, zaklinować pomiędzy szczelinami wałków sortujących.

Przykłady autentycznych paczek ZDJĘCIA2. RODZAJ LUB SPOSÓB OPAKOWANIA

Nadawcy często owijają swoje paczki folią lub stretchem, gdyż z ich perspektywy taki sposób pakowania jest wygodny i bezpieczny (ogranicza ryzyko rozdarcia, chroni przed wilgocią, umożliwia łączenie kilku elementów, itp.), nie zważając przy tym na odkształcenia przesyłki. Poprzez ucisk i liczne warstwy owijanej nierównomiernie folii powstają wypukłości i odstające elementy ograniczające ruch, przez które może dojść do zaklinowania i zablokowania się przesyłki, np. poprzez wkręcenie w obrotowe wałki, za pomocą których przesyłki obracają się i przesuwają po sorterze.

Cechą charakterystyczną stretchu jest jego lepkość. Przesyłki, które są nim owinięte mają przez to zwiększoną przyczepność do podłoża, co utrudnia ich swobodne przesuwanie się po taśmach sortera lub zjeżdżanie z tzw. ześlizgów. Zamiast się przemieszczać, stoją w miejscu blokując z kolei następne paczki jadące na taśmie bezpośrednio za nimi. To co dla Ciebie może stanowić wygodę, dla przewoźnika być utrudnieniem.

Przykłady autentycznych paczek ZDJĘCIA


 

3. PARAMETRY

Żeby przesyłka mogła być obsłużona przez sorter musi się na niego zmieścić. Taśmy i ześlizgi mają określoną szerokość i nośność wagi (maksymalne dopuszczalne obciążenie). Z tego względu przewoźnicy określają parametry paczek standardowych i niestandardowych.

 

Skoro przesyłki niestandardowe nie mogą być przesortowane automatycznie, w tym celu wymagają zaangażowania pracowników, a tym samym zwiększenia nakładu pracy i kosztów. Z tego względu cena transportu przesyłki niestandardowej jest wyższa. 

Podczas wprowadzania zamówienia na naszej stronie system automatycznie zweryfikuje czy podane przez Ciebie parametry przesyłki kwalifikują ją do niestandardowych i wskaże cenę właściwą dla danych jakie zadeklarowałeś. Określając kształt i rodzaj opakowania pamiętaj, że jeśli Twoja paczka będzie posiadała chociaż jedną w wyżej wymienionych cech, będzie przesyłką niestandardową. 

Jeżeli przewoźnik zweryfikuje Twoją przesyłkę i stwierdzi, że w zamówieniu podałeś niewłaściwe informacje na temat kształtu, sposobu opakowania i parametrów, a z tego względu zapłaciłeś za usługę za mało, możesz otrzymać korektę opłaty wyrównującą koszt do właściwej kwoty zgodnej z cennikiem.

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię.

0 / 280

Dziękujemy za opinię.
Dziękujemy za sugestię.

Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00.

Napisz do nas

O co chcesz nas zapytać?

Cenę przesyłki możesz sprawdzić samodzielnie w Cenniku. Jeżeli masz dodatkowe pytania, podaj w wiadomości dokładną wagę i wymiary (długość, szerokość, wysokość) przesyłki oraz kod pocztowy nadawcy i odbiorcy.
Jeżeli planujesz wysyłać większą liczbę paczek, zapytaj o ofertę. Wiadomość z tym tematem trafi do działu handlowego.

Dodaj Kolejny załącznik (opcjonalnie)
Wybierz pliki z dysku. Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Jeśli Twoja sprawa dotyczy konkretnych przesyłek, koniecznie podaj ich numery. Pole możesz pominąć w przypadku pytań ogólnych.

Nie można załączyć plików:

Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Upuść pliki, aby je załączyć.

Możesz przesłać maksymalnie 10 plików w formacie jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip lub rar
o maksymalnym rozmiarze 5 MB każdy.

Zadzwoń, jeśli preferujesz kontakt telefoniczny

+48 22 112 08 35

Oczekujący na połączenie: ---

Czas oczekiwania: około --- min.

Poznaj nasz zespół Obsługi Klienta

Monika
Michał
Anna
Ewelina
Monika
Marzena
Oskar
Sylwia
Mateusz
Aleksandra
Aneta
Magdalena
Robert
Małgorzata
Daria
Marcin
Kamila
Ewelina
Dawid
Marta
Ireneusz
Rafał
Agnieszka
Sylwia
Paulina
Karolina
Paulina
Karolina
Natalia
Magdalena
Kamil
Artur
Agata
Julita
Patrycja
Łukasz
Norbert
Aleksandra
Ewa
Łukasz
Anna
Sylwia

Furgonetka używa plików cookie. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Rozumiem